A helyszíni felmérést követően rövid határidőn belül elkészítjük az Ön cégére vonatkozó egységes és átfogó megelőzési stratégiát, melyet a munkavédelmi törvény 1993. évi XCIII. tv. 54. § (g) pontja az alábbiak szerint ír elő:
"Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés érdekében a munkáltató köteles egységes és átfogó megelőzési stratégia kialakítani, amely kiterjed a munkafolyamatra, a technológiára, a munkaszervezésre, a munkafeltételekre, a szociális kapcsolatokra és a munkakörnyezeti tényezők hatásaira."
A megelőzési stratégia célja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek teljesítése, valamint az arról való gondoskodás, hogy a munkavégzés rövid- és hosszútávú kockázatai ne haladják meg a munkavállalók egészségének és biztonságának elfogadható mértékét.
Szükséges munkavédelmi dokumentumok
Az alábbiakban áttanulmányozhatja, hogy általánosságban milyen munkavédelmi dokumentumokkal/szabályzatokkal kell rednelkeznie egy működő vállalkozásnak.
Ezeknek a dokumentumoknak/szabályzatoknak nem csak a megléte, de a megfelelő karbantartása is szükséges a mindenkori jogszabályoknak, előírásoknak megfelően:
- kockázatértékelés;
- egyéni védőeszköz juttatás belső rendje;
- mentési terv; - a veszélyforrások elleni védelem módjának a meghatározása;
- munkabalesetek kivizsgálásának rendje és a szabályai;
- egységes és átfogó megelőzési stratégia;
- munkavédelmi oktatás rendje;
- robbanásvédelmi dokumentáció;
- időszakos ellenőrző felülvizsgálat gyakorisága és módja;
- üzemeltetés, üzembehelyezésről szóló jegyzőkönyvek;
- időszakos biztonsági felülvizsgálatról szóló jegyzőkönyvek;
- a munkakörnyezeti tényezők (pl. zaj, világítás, légállapotok) vizsgálatáról szóló jegyzőkönyvek.
A munkavédelmi történy nem írja elő, de számos cég rendelkezik munkavédelmi szabályzattal, mely szabályzat szerkezetébe beépíthetőek az alábbi munkavédelmi törvény által előírt dokumentumok:
- egységes és átfogó megelőzési stratégia;
- munkabalesetek kivizsgálásának rendje és a szabályai;
- munkavédelmi oktatás rendje;
- időszakos ellenőrző felülvizsgálat gyakorisága és módja;
- stb.
A megelőző stratégiai főbb irányai a célok eléréséhez:
- Meglévő kedvezőtlen munkakörülmények felszámolása, illetve hatásának mérséklése;
- A már felszámolt kedvezőtlen munkakörülmények ismételt megjelenésének megakadályozása;
- Új veszélyek, ártalmak feltárása és megelőzése;
- Munkabalesetek számának és súlyosságának csökkentése;
- Munkavégzésből és a munkakörnyezetből eredő vagy azokkal összefüggésbe hozható egészségkárosodások számának és súlyosságának csökkentése;
- Fizikai és pszichoszociális értelemben is jó közérzetet biztosító munkakörnyezet kialakítása.
A megelőzési stratégia alapját a munkahelyi kockázatelemzés képezi, így a stratégia elkészítésekor célszerű a kockázatelemzésben feltárt hiányosságokból levont következtetések figyelembevételével megvalósítani a kitűzött célokat.
A stratégiában ajánlott feltüntetni a célok megvalósítását szolgáló feladatokat, meghatározni a munkafolyamatokat és az alkalmazott technológiát, továbbá kitérni a munkaszervezésre, munkafeltételekre és a környezeti tényezők hatásaira.
A munkavédelmi törvényben megfogalmazott megelőzési feladatokat a munkáltató csak átgondoltan, az adottságok, a lehetőségek és a jól körülhatárolt cél összehangolása lalapján képes eredményesen végrehajtani. A követelmény teljesítése azt jelenti, hogy a munkáltató a kitűzött célokat, a szükségessé váló intézkedéseket megfelelő tartalmú programban rögzíti, ahol a megvalósításáért felelős személyek meghatározása mellett az intézkedések egymásra épülése, a szükséges források biztosításának módja és mértéke is megjelenik.
A megelőzést szolgáló stratégia jelentős láncszeme valamennyi vezető bevonása és a gazdálkodási tervvel való összehangolás. Ez nem kizárólag egy pénzügyi terv, hanem a vállalati fejlesztésekhez kapcsolódó, a munkahelyi egyészség és biztonság növelése érdekében közép- és hosszútávon tervezett intézkedések rangsorolását jelenti.
A megelőzési stratégia tartalmának kialakítása munkabiztonsági szaktevékenység és munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül.
Kérje személyre szabott ajánlatunkat